Termostatyczny zawór grzejnikowy składa się z głowicy termostatycznej i zaworu grzejnikowego pełniąc rolę regulatora temperatury o bezpośrednim i ciągłym działaniu.

Czujnik głowicy termostatycznej reaguje na zmianę temperatury otoczenia i powoduje zmianę strumienia wody przepływającej przez zawór i grzejnik.

Zmiana przepływu czynnika grzejnego wywołuje odpowiednią zmianę mocy cieplnej grzejnika.

Po ustawieniu wymaganej temperatury, należy odczekać około godziny i porównać temperaturę nastawioną ze wskazaniem termometru pokojowego.

Prawidłowo działający grzejnik jest zawsze cieplejszy u góry o kilkanaście stopni niż na dole. Wynika to z oddawania ciepła przez gorącą wodę z instalacji C.O. do pomieszczenia. Po osiągnięciu w pomieszczeniu temperatury ustawionej na głowicy przez lokatora, zawór termostatyczny wyłącza grzejnik, a gdy temperatura w pomieszczeniu zaczyna spadać, zawór włącza grzejnik ponownie. Taki sposób pracy przyczynia się do oszczędności energii cieplnej.

Pojawiająca się czasami różnica pomiędzy temperaturą nastawioną a termometrem, wynika z faktu, iż powietrze omywające głowicę ma nieco inną temperaturę, niż to w centralnej części pomieszczenia.

Należy zwrócić uwagę, że nastawa przy symbolu * lub 0 nie powoduje całkowitego zamknięcia zaworu. Zawór otworzy przepływ wody, kiedy wykryje w swojej obecności temperaturę poniżej 6 stopni C. Jest to tzw. funkcja antyzamarzaniowa, która zadziała w przypadku niskich temperatur zewnętrznych, kiedy w mieszkaniu pod Państwa nieobecność spadnie temperatura np. poprzez niezamknięte okno.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z treścią informacji przygotowanej przez firmę Metrona Polska dotyczącej racjonalnego gospodarowania ciepłem oraz treścią ulotki informacyjnej producenta zaworów termostatycznych.

 >>> Informacja firmy Metrona Polska <<<

 

Zawory termostatyczne - ulotka  

>>> Strona 1 <<<          >>> Strona 2 <<<

trwa inicjalizacja, prosze czekac...