Na pomysł nadawania Orderu wpadła w 1968 roku redakcja „Kuriera Polskiego”. Inspiracją był wywiad z Wandą Chotomską z okazji

5-lecia dobranocki dla dzieci  „Jacek i Agatka”. Pisarka opowiedziała w nim o chłopcu ze szpitala rehabilitacyjnego w Konstancinie pod Warszawą, który chciał nadać medal lekarzowi, który się nim opiekował. Dziennikarze uznali, że dzieci mogą nagradzać dobrą pracę dorosłych, dlatego ogłoszono ogólnopolski konkurs na projekt odznaczenia. Na adres Telewizji Polskiej i do redakcji "Kuriera Polskiego" dzieci nadesłały 44 tysiące prac. Jury od przewodnictwem Szymona Kobylińskiego wybrało projekt Ewy Chrobak. Order z nr 1 w lutym 1969 roku otrzymał lekarz z Poznania  Wiktor Dega.

Order z dumą nosi już ponad 1000 osób na całym świecie.

Wśród odznaczonych orderem znajdują się tak wybitne osobistości jak: Jan Paweł II, papież Franciszek, Matka Teresa, Królowa Sylwia, Dalajlama XIV, Irena Sendlerowa, Nelson Mandela, Astrid Lindgren, Jacek Kuroń, Piotr Fronczewski, Jerzy Stuhr czy Anna Dymna.

W Kaliszu w tym zaszczytnym gronie znalazło się 14 osób, w tym m.in. dr Elżbieta Dębska. Pani doktor od wielu lat zajmuje się działalnością społeczną na rzecz dzieci chorych na cukrzycę. Aktywnie działa w Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą w Kaliszu, ale też na terenie województwa i całej Polski m. in. w Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą. W obecnej kadencji jest radną miasta Kalisza.

 

trwa inicjalizacja, prosze czekac...